EKO-przedsiębiorstwa – dofinansowanie na efektywność energetyczną firm z Małopolski

Do 28 sierpnia 2018 r. MŚP z Małopolski mogą składać wnioski na dofinansowanie inwestycji, poprawiających efektywność energetyczną w przedsiębiorstwie. Planowane inwestycje wpisywać się w założenia przeprowadzonego audytu energetycznego.


Kto może startować w naborze?

Mikro, małe, średnie firmy z Małopolski.

Składanie wniosków do 28 sierpnia 2018 r.

Do wyboru 3 typy projektów:


Typ A. Inwestycje w poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa:

a) głęboka modernizacja energetyczna obiektów, mająca na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zmniejszenie strat ciepła oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z ewentualnym uwzględnieniem OZE, a także modernizacje/wymianę lokalnych źródeł ciepła (jako element projektu).
b) zastosowanie technologii efektywnych energetycznie w przedsiębiorstwie np. zastosowanie bardziej energooszczędnych technologii produkcji, wymiana maszyn, modernizacja środków produkcji, przebudowa/modernizacja linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie. Ponadto wsparciem może zostać objęte wykorzystanie energii ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych w przedsiębiorstwach oraz rozwój wysokosprawnej kogeneracji (jako integralna część przedsiębiorstwa).

Preferowana oszczędność energochłonności: 60% (minimalna 25%)

Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych: 200 000 pln
Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych: 10 000 000 pln

Typ B. Inwestycje w wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych:

a) Inwestycje w jednostki OZE w pełni dedykowane potrzebom energetycznym przedsiębiorstwa i do nich dostosowane.

Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych: 200 000 pln
Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych: 10 000 000 pln

Preferowana oszczędność energochłonności: 60% (minimalna 25%)


Typ C. Rozwój budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego:

a) Wyłącznie projekty demonstracyjne i pilotażowe
b) Wsparcie wyłącznie w przypadku, gdy przedstawią wiarygodne i realne plany wykorzystywania efektów projektu (załącznik nr 8.3 do wniosku o dofinansowanie), zawierający w szczególności tzn.:
• plan określający zakres i sposób wykorzystania wybudowanego obiektu/obiektów w okresie trwałości projektu,
• określenie katalogu zainteresowanych podmiotów, mieszkańców, potencjalnych inwestorów, którzy będą zapoznawać się z charakterystyką wybudowanych obiektów w okresie trwałości projektu,
• zasady udostępniania zainteresowanym korzystania z obiektu/obiektów w okresie trwałości projektu.
Celem projektu nie może być tworzenie nowej siedziby przedsiębiorstwa czy przeznaczenie powstałych obiektów na cele turystyczne.

Możliwa realizacja projektów kompleksowych.

Poziom dofinansowania dla wszystkich typów projektów uzależniony jest od rodzaju pomocy publicznej i wielkości przedsiębiorstwa: od 45% do 80% dofinansowania.

AUDYT:
1. Dla typów A i B wymagany audyt energetyczny, wskazujący zakres projektu. Audyt powinien obejmować wyłącznie zakres możliwy do realizacji w ramach konkursu oraz zawierać dodatkową kartę projektu, stanowiącą załącznik do wniosku (w załączeniu maila).
2. Audyt musi być wykonany przez ekspertów wpisanych do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków prowadzonego przez właściwego Ministra i dostępnego na stronie https://rejestrcheb.mib.gov.pl/.
3. Instalacje wykorzystujące OZE powinny być zaprojektowane (obliczone) w taki sposób, aby gwarantowały, iż wytworzona energia pochodząca ze źródeł odnawialnych będzie w pełni dedykowane potrzebom energetycznym przedsiębiorstwa, a ich moc do nich dostosowana. Zastosowanie i moc instalacji OZE musi wynikać z przeprowadzonego audytu.
4. Wnioskodawca zobowiązuje się do przeprowadzenia audytu (ex- post)/ analizy po zrealizowaniu projektu, w której dokonana zostanie analiza efektów zrealizowanego przedsięwzięcia w porównaniu do zaplanowanych w audycie wykonanym przed realizacją inwestycji (ex-ante).

POZOSTAŁE WARUNKI:
1. W przypadku projektów realizowanych w typie A oraz/i B w zakresie których przewidziano wymianę źródła ciepła, Wnioskodawca musi oświadczyć we wniosku o dofinansowanie, że na obszarze objętym projektem, podłączenie do sieci ciepłowniczej nie jest planowane w okresie realizacji programu, czyli do 2023 r.
2. W przypadku projektów dotyczących wymiany źródeł ciepła warunkiem dofinansowania będzie wykazanie redukcji emisji CO2 o co najmniej 30% w odniesieniu do istniejących instalacji.